Teksti suurus:
A A A

In memoriam Raivo Kalamäe (18.08.1919 – 18.03.2018)

20.03.2018
Autor: Tallinna malev
18. märtsil lahkus meie seast pikaaegne Kaitseliidu ja Tallinna maleva Akadeemilise malevkonna liige Raivo Kalamäe.
Raivo Kalamäe sündis Järvamaal Aravates 18. augustil 1919. aastal, õppis Aravete algkoolis. Asudes edasi õppima Tallinna Tehnikumi Masinaehituse osakonda, hakkas ta kohe aktiivselt osa võtma Noorte Kotkaste Kopli malevkonna tegevusest ja temast sai Kaitseliidu Kopli Malevkonna Tehnikumi rühmapealiku kohusetäitja.

Teise maailmasõja ajal tegutses ta Valga Omakaitses ja ühines 40. Eesti Politseipataljoniga. Ta sai 1944. aastal Kärevere lahingus põrutada. Sealt taganes väeüksus Riia alla, kust edasi Gdyniasse ja lõpuks Neuhammerisse, kus Politseipataljon 1944. oktoobri lõpus Eesti Diviisi koosseisu arvati. Ta osales lahingutes Ülem-Sileesias Neuhammeri lähistel ja Oppelni "kotis", sai haavata ja sattus Olomouci haiglasse. Paranemise järel suunati Taanis asunud eesti tagavararügementi, mille koosseisus teenides langes 1945. aasta 3. mail inglaste sõjavangistusse, ning viibis Belgia Zedelgemi sõjavangilaagris ja hiljem Borghorstis.

25. märtsist 1950 elas Kalamäe Austraalias, kus teenis leiba tööstusinsenerina. Pingelise ametitöö kõrval tegutses Raivo Kalamäe aktiivselt Austraalia Eesti Seltside Liidus ja Balti Nõukogus, aidates kaasa Eesti küsimuse maailmapoliitikas päevakorral hoidmisele. 1995. aastal oli ta kindral Aleksander Einselni esindaja ja aastaid nõunik Noorte Kotkaste peastaabi juures.

Raivo Kalamäel, mehisel eesti mehel, on rohkesti nii sõjalisi kui ka rahuaja autasusid, nende seas medal Winterschlacht im Osten, IV klassi Valgetähe teenetemärk, Kaitseministeeriumi III klassi teeneterist, Kaitseliidu III klassi Valgerist, Noorte Kotkaste teeneterist, Eksiilskautide I ja II klassi teeneterist jne.

Kaitseliit jääb mälestama tõelist isamaalist kamraadi ja avaldab kaastunnet lähedastele